Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Szukaj
Close this search box.
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Szukaj
Close this search box.
RELACJA Z SAMOLOTOWYCH NAWIGACYJNYCH MISTRZOSTW POLSKI

Udostępnij:

Mistrzowie lądują za zero

Relacja z Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski

Lotnisko Aeroklubu w Jeleniej Górze

W dniach 31.08-02.09 w Jeleniej Górze odbyły się najbardziej prestiżowe zawody w lataniu precyzyjnym – 56 Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów oraz 42 Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów. Była to ostatnia impreza w sezonie wliczana do Pucharu Polski. Wzięło w niej udział 31 zawodników, wliczając w to także 1 zawodnika z Rosji, który jest już  naszym stałym kompanem na zawodach ogólnopolskich. Wielu zawodników przyleciało kilka dni wcześniej, aby we własnym zakresie potrenować i dobrze przygotować się do walki o tytuł Mistrza Polski. Warto tutaj wspomnieć, że Mistrzostwa to nie tylko arena sportowych zmagań, ale świetna okazja do zdobycia cennego doświadczenia lotniczego i miłe towarzystwo grona uczestników, z których część specjalnie przyleciała z Wietnamu czy Dubaju.

 

 

Zawody w lataniu precyzyjnym składają się z 3 konkurencji:

1.Planowanie lotu i nawigacja

2.Obserwacja specjalna

3.Próby lądowań

1.Planowanie lotu polega na wykonaniu obliczeń nawigacyjnych przez pilota przez lotem, wyrysowaniu i opisaniu szczegółowo mapy. Próba nawigacyjna jest sprawdzeniem umiejętności pilota w zakresie lotu po wyznaczonej trasie, utrzymując nakazaną wysokość samolotu względem ziemi oraz utrzymując w każdym miejscu trasy nakazany czas przelotu w tolerancji 2 sekund. Wyznaczone punkty kontroli czasu pozwalają na ocenę regularności przelotu każdego zawodnika za pomocą specjalnych rejestratorów lotu współpracujących z systemem satelitarnym.

2.Obserwacja specjalna polega na identyfikacji zdjęć i znajdywaniu znaków. Zdjęcia sfotografowanych wcześniej obiektów na trasie nawigacyjnej są pojedynczymi zabudowaniami, drogami leśnemu, rzekami czy fragmentami jezior.  Znaki płócienne są wykładane przez sędziów na ziemi przy trasie przelotu. Zadaniem pilota jest poprawne naniesienie przez pilota miejsca znalezienia zdjęć i znaków.

3.Próba ta wymaga od pilota największych umiejętności i zachowania żelaznych nerwów. Celem tej próby jest wylądowanie w polu lądowań o szerokości 12 metrów i długości 72 metrów oraz przyziemienie w linię centralną – tzw. linię zerową. Ocena dokładności lądowań jest mierzona za pomocą elektronicznego systemu, a poprawność dzięki czujnym oczom sędziów i nagrań z kamer rejestrujących lądowania. Na zawodach wykonuje się 4 różne typy lądowań. Lądowanie normalne, znad 2 metrowej bramki, przymusowe bez gazu i bez gazu i bez użycia klap.

Pierwszego dnia Mistrzostw zaplanowana była trasa nawigacyjna oraz konkurencja lądowań. Trasa przebiegała w większości po północno zachodnich okolicach Jeleniej Góry. Po otrzymaniu wyników nie obyło się bez wyjaśnień, które skutkowały skasowaniem rozwianych znaków i przesunięciem niektórych, niejawnych punktów kontroli czasu.

 

 

Kolejnego dnia Mistrzostw odbywała się tylko konkurencja nawigacyjna. Ze względu na niską podstawę chmur, zdecydowano się opóźnić start 1 grupy. Podczas konkurencji wiał dosyć mocny wiatr, który utrudniał utrzymanie wymaganej 2 sekundowej tolerancji przelotu. Świetny wynik uzyskał Bolesław Radomski, który przywiózł z trasy tylko 33 pkt karne.

Ze względu na nieciekawą prognozę na trzeci dzień mistrzostw podjęto decyzję o nierozgrywaniu zaplanowanej 3 trasy nawigacyjnej i kolejny dzień mieliśmy zacząć od 2 lądowań wysokich tj. z wysokości 1000ft na pozycji z wiatrem, bez użycia gazu. Wszyscy z zaciekawieniem śledzili walkę o tytuł Mistrza Polski. Po dobrych lądowaniach Bolesława Radomskiego (0, +1 metr), Krzysztof Skrętowicz musiał wylądować dwukrotnie na 0, aby zdobyć tytuł Mistrza Polski. Nie było to łatwe, biorąc pod uwagę usterkę jego samolotu. Krzysztof lądował 3 godziny po wszystkich i wykazał się żelazną psychiką lądując dwukrotnie na wysokości zera. O godzinie 16:30 odbyło się zakończenie Mistrzostw.

Klasyfikacja ogólna:

  1. Krzysztof Skrętowicz
  2. Bolesław Radomski
  3. Janusz Darocha (nagroda za najlepsze lądowania)
  4. Michał Wieczorek
  5. Marek Kachaniak

Wyniki juniorów:

  1. Marcin Skalik
  2. Jarosław Sysio (nagroda za najlepsze juniorskie lądowania)
  3. Kamil Wieczorek
  4. Jakub Klęczar
  5. Marcin Wieczorek

Podsumowane wyniki:

http://zawodysamolotowe.pl/userfiles/file/zawody/13%20Mistrzostwa%20Polski/official.pdf

http://zawodysamolotowe.pl/userfiles/file/zawody/13%20Mistrzostwa%20Polski/Official-juniorzy.pdf

Niemal każdego dnia witały nas poranne jeleniogórskie mgiełki.

Na czas treningu byliśmy zakwaterowani w hoteliku na malowniczej Górze Szybowcowej.     Dwu minutowy dolot na lotnisko w Jeleniej Górze oraz piękne widoki rekompensowały skromną długość pasa.

Lądowanie normalne w pasie lądowań.

Mistrz Polski – Krzysztof Skrętowicz, 2 – Bolesław Radomski, 3 – Janusz Darocha

Zwycięzcom gratuluję uzyskanych wyników. Życzę także sukcesów 6-cio osobowej, Polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w Niemczech, na które  nasi koledzy polecieli tuż po MP w Jeleniej Górze. Następne zawody rozpoczynające kolejną edycją Pucharu Polski dopiero w przyszłym sezonie.

Zapraszam do odwiedzenia i śledzenia strony internetowej: www.zawodysamolotowe.pl .

 

Relację napisał:

Jakub Klęczar

Mieszkaniec gminy Stare Babice

Członek Samolotowej Nawigacyjnej Kadry Narodowej Juniorów i

Samolotowej Rajdowej Kadry Narodowej

Udostępnij:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

KATEGORIE

Więcej aktualności