Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Szukaj
Close this search box.
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
Szukaj
Close this search box.
PIOTR PAZIŃSKI LECI NA OLIMPIADĘ DO RIO

Udostępnij:

Piotr Paziński trener babickiej sekcji taekwondo i reprezentant Polski zdobył w wielkim stylu kwalifikację olimpijską do Rio.

W cieniu kwalifikacji olimpijskich piłki ręcznej i piłki siatkowej w ostatni weekend w Stambule rozegrany został kontynentalny turniej kwalifikacyjny IO Rio 2016 w Taekwondo Olimpijskim.

O możliwość udziału w Igrzyskach Olimpijskich rywalizowała czwórka Polaków Aleksandra Kowalczuk +67 kg, Aleksandra Krzemieniecka -67, Karol Robak -68kg i Piotr Paziński -80kg. W skomplikowanym systemie eliminacji olimpijskich ten turniej był turniejem tzw. ostatniej szansy i z tą szansę doskonale i wielkim stylu wykorzystali Karol Robak i nasz Piotr Paziński.

2 — kopia

Taekwondo na Igrzyskach Olimpijskich

Taekwondo olimpijskie to dosyć młoda dyscyplina sportowa w rodzinie sportów olimpijskich, która zadebiutowała na Olimpiadzie w Sydney w 2000 roku. Od tego czasu ten bardzo widowiskowy sport rozwija się niezwykle dynamicznie a zawodnicy mogą ziścić największy w życiu sportowca sen – występ na Igrzyskach Olimpijskich. Zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie w Taekwondo jest niezwykle trudne, są tylko tylko cztery kategorie wagowe mężczyzn i cztery kategorie wagowe kobiet (o połowę mniej niż np. w Judo) a w każdej kategorii wagowej na Igrzyskach startuje tylko 16 zawodników z całego świata.

4

Skomplikowany system kwalifikacyjny

System kwalifikacji jest trudny, ponieważ z całego Świata ma wyłonić po 16 najlepszych zawodników do każdej kategorii wagowej. Pierwszym kryterium jest ranking World Taekwondo Federation. Do Igrzysk Olimpijskich kwalifikuje się pierwsza szóstka zawodników z każdej olimpijskiej kategorii wagowej. Punkty do rankingu zawodnicy zbierają startując w ciągu 4 lat na turniejach różnej rangi poprzedzających nadchodzące Igrzyska. Jedno miejsce jest dla gospodarza i jedno to tak zwana dzika karta czyli miejsce przyznawane uznaniowo. Czyli z 16 zawodników 6 stanowią rankingowi i 2 dodatkowych gospodarz i dzika karta. Zostaje do podziału 8 miejsc. W styczniu 2016 we wszystkich organizacjach kontynentalnych Taekwondo (Europa, Azja, Ameryka, Australia/Oceania) odbędą się dodatkowe turnieje eliminacyjne, na których zostanie wyłonionych pozostałych 8 zawodników do każdej kategorii. Z każdej organizacji kontynentalnej po 2 zawodników do każdej kategorii wagowej.

Europejski turniej kwalifikacyjny

16-17 stycznia Stambuł, Europejski turniej kwalifikacyjny – „turniej ostatniej szansy” mający na celu wyłonić po dwóch najlepszych europejskich zawodników w każdej kategorii. Tylko wejście do finału gwarantuje bilet do Rio. Pierwszego dnia walczą dwie najwyższe kategorie wagowe kobiet i dwie najlżejsze kategorie mężczyzn. Tego dnia walczy 3/4 polskiej reprezentacji – Aleksandra Kowalczuk +67, Aleksandra Krzemieniecka -67 i Karol Robak -68 kwalifikację zdobywa tylko Karol Robak. Drugiego dnia turnieju wszystkie kciuki polskich fanów taekwondo zaciskają się do białości kiedy walczy Piotrek. Od upragnionej kwalifikacji dzielą go trzy zwycięstwa.

Pierwsza walka z reprezentantem Danii wygrana (7:0)

Druga walka z reprezentantem Włoch wygrana przez tzw. wskazanie w rundzie dodatkowej (1*:1)

Trzecia walka z reprezentantem Norwegii wygrana (9:3)

3 — kopia

Kwalifikacja zdobyta

Dla Taekwondo Olimpijskiego w Polsce to historyczna chwila, mamy dwóch zawodników zakwalifikowanych na Igrzyska. Taekwondo olimpijskie w Polsce to nadal sport niszowy aczkolwiek systematycznie rośnie w siłę. Na poprzednich Igrzyskach w Londynie w 2012 roku biało-czerwonch reprezentował tylko jeden zawodnik – Michał Łoniewski – klubowy kolega Piotra. W tym roku w Rio dwóch Polaków powalczy na oktagolanych matach o najwyższe laury.

Road to Rio

Piotr zaczął trenować Taekwondo Olimpijskie w wieku 10 lat i od samego początku jego trenerem był Tomasz Pyciarz – „ojciec warszawskiego taekwondo olimpijskiego”.

Poza treningami i bardzo intensywnymi przygotowaniami przedolimpijskimi Piotr realizuje się jako nauczyciel i trener przekazując swoją ogromną wiedzę, doświadczenie i fascynację sportem najmłodszym w tym dzieciakom ze Szkoły Podstawowej w Babicach i może w naszej babickiej szkole pod jego czujnym okiem rośnie kolejne pokolenie olimpijczyków.

Marcin Sadowski

Udostępnij:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

KATEGORIE

Więcej aktualności